encyklika „Laudato Si” papieża Franciszka

W czwartek opublikowana zostanie encyklika „Laudato Si” papieża Franciszka na temat ekologii. Podczas środowego spotkania z wiernymi papież zaapelował o odpowiedzialność i konieczność troski o środowisko naturalne. – Nasz dom ulega degradacji, a to wyrządza szkodę wszystkim, zwłaszcza najuboższym. Apeluję zatem o odpowiedzialność, zgodnie z zadaniem, które Bóg powierzył człowiekowi w akcie stworzenia: aby uprawiał i strzegł ogrodu, w którym Bóg pozwolił mu żyć – powiedział papież Franciszek.

Premiera encykliki „Laudato Si” została zaplanowana na czwartek, 18 czerwca.

Jednak na kilka dni przed oficjalną publikacją włoski magazyn “L’Espresso” ujawnił treść dokumentu, łamiąc tym samym watykańskie embargo. – To było haniebne działanie – tak określił postępowanie dziennikarzy magazynu jeden z watykańskich oficjeli w rozmowie z agencją Bloomberg News. – Szkic papieska encyklika “Laudato Si” Franciszek został upubliczniony, choć nie jest to końcowy tekst, embargo nadal więc obowiązuje. Dlatego prosimy dziennikarzy o jego respektowanie – dodał. W swojej encyklice papież Franciszek ostrzega świat przed “bezprecedensową destrukcją”, jeśli ludzkość nie podejmie natychmiastowych wyzwań do jakich zmuszają klimatyczne zmiany. W tekście, który wyciekł do opinii publicznej, papież Franciszek zwraca uwagę, że największymi ofiarami zmian klimatycznych będą najbiedniejsi mieszkańcy naszej planety, ale postępująca degradacja środowiska naturalnego wystawia na ryzyko całą planetę. W wyjątkowo szczerym dokumencie papież oskarża najbogatsze kraje o “grabież” świata. Franciszek ostrzega świat przed takimi konsekwencjami zmian klimatycznych, jak spadek produkcji zbóż, gospodarcza ruina, masowe migracje oraz zniszczenie całego ekosystemu. – Jeśli obecne trendy utrzymają się, w tym wieku będziemy świadkami takich zmian klimatycznych, jakich do tej pory nie było, a konsekwencje zniszczenia ekosystemu będą miały dla nas wszystkich poważne konsekwencje – pisze papież Franciszek.

Papież Franciszek pracował nad tą encykliką od kilku miesięcy. Zdaniem tych, którzy zajmują się środowiskiem naturalnym, tak ostre ostrzeżenia wysyłane przez Franciszka mogą zachęcić prawicowych sceptyków klimatycznych do przemyślenia swoich postaw. Choć jest to pierwsza papieska encyklika poświęcona sprawom klimatu i konsekwencjom wynikającym z jego zmian, to jednak już wcześniej Franciszek ostrzegał przed niekorzystnymi zmianami, jakie następują na naszej planecie. Ostrzegał miedzy innymi najbogatsze państwa przed konsekwencjami, jakie ma dla biednych, w szczególności afrykańskich krajów ich nadmierna konsumpcja. W tej krytyce papieska encyklika “Laudato Si” idzie jeszcze dalej. (za : Polska The Times)

LAUDATO_SI

 

Reklamy

Otagowane:,

%d blogerów lubi to: