Jak owocnie uczestniczyć we Mszy świętej – książka księdza Piotra Śliżewskiego

Podjęty w tej pozycji temat wrażliwości eucharystycznej jest bardzo naglący. Zauważył to Romano Guardini w jednym ze swoich artykułów:

„Współczesny człowiek nie potrafi wzbudzić w sobie aktu liturgicznego. Do takiego działania nie wystarczy jednak sama nauka, potrzeba także działań wychowawczych, a nawet inicjacyjnych, które nie są niczym innym jak ich wykonywaniem”.

Wszystkim, którzy swoją wiarę przezywają na zasadzie, „Panie wystarczy, byś był … nic więcej …”, ta książka się niestety nie przyda. Może nawet w ocenie autora nieźle ich zdenerwować. Zachęcam jednak zarówno tych „religijnie bardziej kreatywnych”, jak i „ospałych duchowo”, by nie traktowali przepięknej w wymowie Eucharystii jako „jednolitej bryły”, którą muszą „zobaczyć” w niedzielę z powodu trzeciego przykazania.

Niech nas nie świerzbią ręce, by w jej trakcie odmawiać, jak za czasów przedsoborowych, różańce. Eucharystia ma nam naprawdę wiele do zaoferowania.

Książka Jak owocnie uczestniczyć we Mszy świętej jest owocem mocnego pochylenia się nad Mszałem Rzymskim dla diecezji polskich oraz ogólnym wprowadzeniem do niego. Mnogość odnośników i cytatów jest wynikiem przekonania autora, że w pisaniu o Eucharystii nie można się ograniczać do własnych wypocin. Msza Święta, jak to już zostało napisane, dojrzewała w promieniach historii. Nie sposób więc odgrodzić się od doświadczenia innych i pysznie „dorzucić” tylko swoje „pięć groszy”.

Poza tym, gdyby do tego doszło, poniższa pozycja mogłaby przypominać slalom między herezjami. Dopiero konfrontacja z nauczaniem Kościoła, Ojcami Kościoła i pisarzami starochrzescijańskimi sprawia, że dzieło można nazwać katolickim.

„Liturgii się nie tworzy, one wzrastają w pobożności wieków”

Książka „Jak owocnie uczestniczyć we Mszy świętej” dostępna tu

Jak owocnie uczestniczyć we Mszy św.? - ks. Piotr Śliżewski

Reklamy

Otagowane:

%d blogerów lubi to: